Uwaga na fałszywych policjantów - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Uwaga na fałszywych policjantów

Data publikacji 19.09.2019

Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą ,,na policjanta'', którzy dzwonią do losowo wytypowanych osób i namawiają do przekazania oszczędności. Nie wdawaj się w rozmowę, rozłącz się i natychmiast skontaktuj się z policjantami. Wczoraj przestępcy oszukali 82 letnią mieszkankę powiatu kartuskiego, która straciła w ten sposób 80 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyka społeczną przy każdej możliwej okazji mówią o zagrożeniach wynikających z kontaktu z osobami dopuszczającymi się oszustw metoda „na policjanta”. Wysoka świadomość zagrożenia, dostateczna wiedza na temat metod działania sprawców to większe szanse, że do przestępstwa nie dojdzie. Policjanci sami organizują spotkania z seniorami, ale także uczestniczą w tych organizowanych przez inne instytucje. W trakcie takich spotkań prezentujemy słuchaczom, jak może przebiegać rozmowa telefoniczna z oszustem. To działanie ma na celu wskazanie szczegółów, na które należy zwrócić uwagę.

Takie działania w znacznej mierze pozwoliły w dniu wczorajszym uniknąć mieszkańcom powiatu kartuskiego utracie pieniędzy. Niestety jedna z osób, które odebrały telefon uwierzyła w historię przedstawioną w rozmowie. Fałszywy policjant przedstawiający się jako nadkom. Jakub Gąsior oświadczył, że wraz z prokuratorem Andrzejem Sowa prowadzi akcję, która ma na celu złapanie listonoszy przekazujących fałszywe banknoty podczas wypłaty emerytur. 82-lenia kobieta przyznała, że pobraną emeryturę przechowuje w domu i wszystkie banknoty przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania, aby „zdjąć” z nich odciski palców. Dopiero w kartuskiej prokuraturze kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Pamiętajmy, że sposób działania oszustów jest za każdym razem podobny. Dzwoniąc do nas podają się za członków rodziny lub przedstawiciela jakiegoś zawodu i wykorzystując wymyśloną historię proszą o przekazanie pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach i tym samym nie proszą o przekazanie oszczędności nieznanej osobie. W przypadku otrzymania takiego połączenia, swoje podejrzenia najlepiej rozwiać dzwoniąc na numer 112.